Dzień Bezpiecznego Internetu

13.02.2020 | Wydarzenia

12 lutego w naszej szkole realizowana była inicjatywa związana z Dniem  Bezpiecznego Internetu (DBI) . Początkowo taki dzień obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Ma on na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online. Po raz pierwszy nasza szkoła oficjalnie wzięła udział w tym przedsięwzięciu zgłaszając się do programu.

W ramach obchodów zorganizowanych było wiele inicjatyw, które objęły wszystkich uczniów naszej szkoły oraz rodziców.

Dzieci z grupy 5,6-latków oglądnęły bajkę „Mój przyjaciel Necio”, który wprowadził ich w świat Internetu. Rozmawiali na temat treści, niebezpiecznych kontaktów, zasad kulturalnego zachowania się w Internecie. Następnie narysowali swojego nowego przyjaciela Necia.

Uczniowie klas 1-3 spotkali się na wspólnej lekcji, na której oglądali filmiki przeznaczone do ich grupy wiekowej ze strony cyfrowobezbieczni.pl. Następnie dyskutowali na temat bezpieczeństwa w kontakcie z innymi, ochronie przed wirusami, wiarygodności informacji,  logowaniu się i akceptowania regulaminów oraz reklamach w Internecie . Uczniowie kl.3 wykonali plakaty związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, rozwiązywali krzyżówki, quizy.

Wśród uczniów klas V-VIII przeprowadzona była pogadanka z radcą prawnym Joanną Jańczy, która udzieliła im wiele ważnych informacji  na temat tego co wolno, a czego nie wolno robić ,aby być bezpiecznym w sieci i co nam grozi za popełnianie przestępstwa w Internecie. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy na temat bezpiecznego posługiwania się Internetem. Wzięli również udział w konkursie plastycznym pod tytułem „Bezpieczny Internet”. Oficjalnie dyrektor szkoły podziękował za udział w nim i  wręczył nagrody zwycięzcom.

Zostało zorganizowane również spotkanie rodziców i nauczycieli z Panem asp. Januszem Pach, Policjantem Komendy Powiatowej Policji w Limanowej  na temat zagrożeń internetowych oraz środków psychoaktywnych.                                                              Rodzice otrzymali ulotki dotyczące zagrożeń występujących w sieci, oraz tego jak pomóc swojemu dziecku kiedy stanie się jej ofiarą.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii z tego dnia oraz do naszej nowej zakładki „Bezpieczeństwo”

Autor: M.Florek |