Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Patron

Treść

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Dzieciństwo i młodość spędziła w Kaliszu. Mając 20 lat wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie zamieszkała z mężem w Bronowie, a potem w Gusinie. Wychowywała sześcioro dzieci.

W 1870 roku zadebiutowała na łamach "Kaliszanina" wierszem "W zimowy poranek". Pierwsze sukcesy literackie przyczyniły się do podjęcia decyzji o przeprowadzce, wraz z dziećmi, do Warszawy. Często opuszczała stolicę udając się w podróże m.in. do Austrii, Włoch, Czech. Bardzo szybko jej twórczość poetycka przepełniona patriotyzmem i szczerym liryzmem, stylizowana "na swojską nutę" zdobyła powszechne uznanie. Maria Konopnicka, oprócz poezji zajmowała się także nowelistyką (np. Dym, Mendel Gdański, Miłosierdzie Gminy, Nasza szkapa, Urbanowa), krytyką literacką (początkowo na łamach Kłosów, Świtu, Gazety Polskiej, Kuriera Warszawskiego), dziennikarstwem ( czasopisma Świt, Bluszcz). Ponadto znaczną wartość literacką posiada jej dorobek przekładowy z języka niemieckiego, francuskiego, włoskiego, angielskiego i czeskiego. Trwałą i ciągle cieszącą się wielkim uznaniem częścią jej pisarskiego dorobku jest twórczość poetycka i prozatorska dla dzieci m.in. O Janku Wędrowniczku, Stefek Burczymucha, O Krasnoludkach i sierotce Marysi.

W dowód uznania Maria Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia twórczości otrzymała w darze od narodu dworek w Żarnowcu koło Krosna. Stąd odbywała podróże głównie do Włoch, ale także do Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

W 1908 w piśmie Przodownicy Konopnicka opublikowała "Rotę", jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Maria Konopnicka zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 we Lwowie. Została pochowana 11 października 1910 na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w Panteonie Wielkich Lwowian.

237040