Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Mały Artysta

Treść

Inspiracją do wprowadzenia innowacji w naszym przedszkolu jest wyjście naprzeciw potrzebom poznawczym i emocjonalnym dzieci, a poprzez to zapewnienie im większych możliwości ich zaspokojenia. Sztuka ma dla człowieka ogromne znaczenie terapeutyczne oraz relaksacyjne. Podstawową wartością dla dziecka jest umiejętność reagowania na sztukę tworzoną przez innych, oraz umiejętność podchodzenia z dystansem do własnych wytworów. Ważne by dziecko umiało się cieszyć tworzeniem, by ta aktywność dawała mu radość i przyjemność, gdyż tylko szczęśliwe dziecko jest zdolne do prawidłowego rozwoju .

Sztuka pełni funkcje wychowawcze, kształtując ludzkie postawy, oraz dydaktycznie wzbogacając zasób wiedzy i uruchamiając mechanizmy poznawcze. Stąd „Wychowanie przez sztukę” nie może ograniczać się jedynie do biernego kontaktu z dziełami sztuki, ale musi pozwalać i otwierać nowe, szerokie możliwości aktywnego uczestnictwa w ich tworzeniu. Te pierwsze lata życia dziecka spędzone w przedszkolu mają ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju. Głównym celem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie osobowości dziecka, dokonujące się i przejawiające we wszelkich możliwych formach aktywności. Jedną z najprzyjemniejszych dla dziecka i najchętniej przez nie podejmowanych form aktywności jest działalność plastyczna, ponieważ jej efekt jest długo widoczny, namacalny, można go wziąć do ręki, pokazać, podarować bliskiej osobie. Tworząc samodzielnie dzieła, dzieci odczuwają w sobie namiastkę sztuki, czują się kimś wyjątkowym.

Zgodnie z założeniami programowymi celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka. Jedną z dziedzin, która odgrywa tu niebagatelną rolę jest plastyka. Jej odkrywanie, obcowanie z nią i tworzenie jest wartością, którą należy doceniać. Działalność plastyczna daje szerokie spektrum możliwości dla wyrażania ekspresji, rozwija inicjatywę, samodzielność i wytrwałość. Ponadto twórczość własna daje dziecku możliwość odprężenia i rozładowania napięć.

Innowacja „Mali artyści” obejmuje dzieci przedszkolne grupy młodszej i będzie trwała od października 2023 do czerwca 2024 na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Słopnicach.

Dzień origami w przedszkolu

Święto Jeżyka

Tworzymy godło

Ziemniaczane myszki

Dzień kredki

Jesienne listeczki

Bożonarodzeniowe ozdoby

Śniegiem malowane

Mroźne śnieżynki

Zamek Królowej Śniegu

Zimowy pejzaż

Budzimy się do życia-przebiśnieg

Wielkanocne zajączki

Wiosenna łąka

Wielkanocne ozdoby

Warsztaty pszczelarskie

Dmuchawce, latawce, wiatr...

Wiosenna gałązka

Motyle i biedronki, mieszkańcy łąki

Lody, lody dla ochłody

Na morzu..

Lornetka na wakacje

234936