Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Sprzęt zakupiony w ramach programu do końca 2021r.

Treść

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu” skierowana do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych w całej Polsce. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów, które są jednymi z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Programu szkoły, poprzez organy prowadzące otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży:

 1. 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów,
 2. 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów,
 3. 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów,
 4. 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów.

Oznacza to, że wszystkie szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Łącznie z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów z 15 000 szkół.

Po kilka tygodniach konsultacji (dyrektorów szkół, nauczycieli, pracowników instytucji oświatowych, uczniów, rodziców, przedstawicieli uczelni, przedsiębiorców, izb branżowych, samorządów, fundacji i stowarzyszeń) pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia, który liczy 175 pozycji. Konstrukcja katalogu sprawia, że każda szkoła znajdzie w nim coś dla siebie – od narzędzi do prac ręcznych, przez drukarki 3D i roboty edukacyjne, po sprzęt do realizacji nagrań audio-wideo.

Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe – takie, które każda szkoła musi zakupić w ramach programu o ile jeszcze go nie posiada oraz dodatkowe - dobierane swobodnie przez szkoły.

Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

 1. drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, ploterami etc.),
 2. mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami,
 3. sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony etc.),
 4. stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Te elementy od 1 września 2022 roku będą musiały znaleźć się w każdej szkole podstawowej  w  Polsce  –  także  jeżeli  nie  zgłosiła  się  ona  do  Laboratoriów  Przyszłości. Założeniem programu jest danie wszystkim szkołom podstawowym w Polsce szansy na sfinansowanie w całości zakupu wyposażenia podstawowego i wybranych przez same szkoły elementów wyposażenia dodatkowego, tak aby wchodzący od kolejnego roku szkolnego obowiązek nie miał negatywnego wpływu na sytuację finansową organów prowadzących szkoły – wsparcie jest udzielane w całości z góry i bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Zgodnie z Uchwałą Nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021r. środki przyznane szkole w ramach Programu należy wydatkować do dnia 31 sierpnia 2022r., z tym że do końca 2021r. należy wydać nie mniej niż 60% całości przyznanej kwoty, a do 31 sierpnia 2022r. nie więcej niż 40% całości przyznanej kwoty.

Nasza szkoła zgodnie z uchwałą do końca 2021r. na zakup sprzętu wydała  18 988,23 zł co stanowi około 63% całości otrzymanego wsparcia.

Zakupiony sprzęt, to:

 • drukarka 3D Banach School z akcesoriami– eko System Banach,
 • długopisy Banach– PEN 3D,
 • filament PLA 3D,
 • aparat cyfrowy z funkcją kamery Canon EOS M50 Mark II + obiektyw + akcesoria,
 • mikroport zestaw Saramonic Blink 500 B1,
 • oświetlenie LED Newell Air 1100 SL-288A + statyw Camrock WS – 852,
 • mikrofon Trust Micro USB,
 • gimbal DJI Ronin – S.C.,
 • blenda Glareone 5w1, 80 cm z uchwytem,
 • oprogramowanie Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki, informatyki, fizyki czy plastyki i innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Zakupione wyposażenie będzie również służyło szkole w organizacji i dokumentowaniu uroczystości szkolnych.

Drukarka i długopisy 3D pozwolą na wydruki autorskich projektów uczniów, drobnych dodatków dydaktycznych, figurek oraz modeli edukacyjnych. Praca z nimi będzie okazją do rozwoju umiejętności informatycznych oraz projektowych przez dzieci i młodzież naszej szkoły.

Aparat cyfrowy z funkcją kamery oraz akcesoria takie jak: gimbal, mikrofon, blenda czy oświetlenie sprawdzą się idealnie podczas wydarzeń szkolnych oraz posłużą do upamiętniania i dokumentowania podejmowanych przez uczniów inicjatyw na rzecz szkoły i społeczności lokalnej. Będą również doskonałą pomocą podczas realizacji zajęć edukacyjnych, np. plastyki oraz innych form rozwijania umiejętności i zainteresowań uczniów.

 

 

234936