EKO-Zerówiaki
Treść
Wszyscy wokół zauważamy rosnące przyspieszenie degradacji środowiska, jakie nastąpiło w ostatnich dziesięcioleciach. Dlatego problematyka ochrony środowiska znalazła się w centrum uwagi całego świata i dlatego warto bliżej poznać zagadnienia związane z tym tematem. Konieczne jest dokonywanie zmian w naszej świadomości na drodze edukacji. Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska przyrodniczego najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat, wykorzystując do tego celu różnorodne treści, metody i formy oddziaływań. Warto dodać, że w oddziałach przedszkolnych jest wiele okazji do kształtowania wrażliwości ekologicznej dzieci. Odbywa się to poprzez zaznajomienie wychowanków ze światem przyrody ożywionej i nieożywionej, ale też dzięki dostrzeganiu i przeżywaniu piękna oraz bezpośredniemu obcowaniu ze środowiskiem naturalnym. Uwrażliwienie dzieci na piękno i konieczność ochrony przyrody sprawia, że właściwie będą one reagować na nieodpowiednie zachowanie w stosunku do przyrodniczego otoczenia.
Prezentowana innowacja dotyczy sposobów organizacji procesu wychowawczo -dydaktycznego w przedszkolu, który przygotuje dzieci do tego, jak żyć z przyrodą w zgodzie, a także uświadomi, że jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest ochrona naturalnego środowiska. W innowacji pośrednio uczestniczą również rodzice, dzieci uczęszczających do przedszkola poprzez włączanie się z dziećmi w różne akcje i konkursy promujące postawy proekologiczne.
Innowacja „EKO-Zerówiaki” obejmuje dzieci 5-6 letnie i będzie trwała od października 2024 do maja 2025 na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Słopnicach, a także poza placówką. Innowacyjność programowa polega nie tylko na obecności w przedszkolu osób związanych z powyższą tematyką, ale także na wspólnych działaniach proekologicznych. Innowacja ma na celu dostarczenie dzieciom wiedzy z zakresu ekologii i znaczeniu środowiska przyrodniczego. Ważna rolę odgrywać będzie wzbudzenie zainteresowania dzieci poprzez działania proekologiczne.
Działania innowacyjne:
Dzień drzewa-sadzimy własne drzewo
Wyprawa do lasu-Co nam daje las?
Jesienne prace w ogródku przyszkolnym