Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Akademia zdrowego żywienia 2022/2023

Treść

Odpowiednie odżywianie jest niezwykle istotnym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój dzieci. Nieprawidłowe żywienie może spowodować niedostateczny rozwój i wzrost organizmu, może być przyczyną słabszej sprawności fizycznej oraz powstawania chorób lub zaburzeń. Poprawne odżywianie wywiera wpływ na aktywność psychiczną dziecka, samopoczucie, na stosunek do zabawy, nauki i otaczającego świata. Nie od dzisiaj wiadomo, że wszystko, co dajemy dzieciom do jedzenia, przyczynia się do kształtowania przyszłych kulinarnych upodobań i nawyków. A żywienie ma duży wpływ na długość i jakość życia.

 

Najlepszym czasem dla programowania naszego zdrowia jest okres wczesnego dzieciństwa. Innowacja „Akademia zdrowego żywienia” obejmuje dzieci przedszkolne z grupy Krasnoludków i będzie trwała od października 2022 do czerwca 2024 na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Słopnicach, a także poza placówką. Ta innowacja jest odpowiedzią na poszukiwanie sposobów zainteresowania dzieci zdrowym odżywianiem. Niestety dzieci nie potrafią określić, co jest dla nich dobre i wybierają pożywienie, które w ich mniemaniu jest smaczne. Brak wiedzy w temacie zdrowego żywienia zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest otyłość, która stała się ostatnio groźną chorobą. Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że większość dzieci w wieku przedszkolnym spożywa za mało warzyw i owoców.

 

Przedszkole musi wspierać rodziców w wysiłkach, a czasem nawet wskazywać im właściwą drogę do zdrowego odżywiania. Trzeba wspólnego wysiłku nauczycieli i rodziców, aby proces ten przebiegał pomyślnie. Innowacja pedagogiczna „Akademia zdrowego żywienia” ma służyć doskonaleniu procesu wychowawczo–dydaktycznego oraz poprawie jakości pracy nauczyciela, ale też sprzyjaniu i wspomaganiu rozwoju dzieci. Do utrwalenia zdobytej wiedzy zostaną wykorzystane różnorodne pomoce dydaktyczne, zabawy i gry tematyczne oraz prace plastyczno-techniczne.

Zajęcia innowacyjne:

Owocowy zawrót głowy

Robimy kompoty na zimę

Soki, soczki...

Ziemniaczane myszki

Smacznie, zdrowo, kolorowo, jabłkowo

Naturalne antybiotyki-robimy syrop z cebuli!

Krasnoludki pieką marchewkowe muffinki

Krasnoludki robią koktajl

Piramida żywienia u Krasnoludków

Krasnoludki pieką chleb

Dzień owoców i warzyw- robimy sok i sałatkę 

Dzień piekarza i cukiernika

Warsztaty pszczelarskie

223093