WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
Treść
W dniu 18 grudnia w naszej szkole gościliśmy trenerów Gaudium pracowni profilaktyki z Mordarki,którzy przeprowadzili warsztaty profilaktyczne.„Magiczne kryształy” przeprowadzone zostały w klasie 2 i 3. Program oparty był na pracy z bajką Agnieszki Grzelak pt. "Magiczne Kryształy". Głównym celem warsztatu było uwrażliwienie dzieci na
zagrożenia, jakie może nieść za sobą brak krytycyzmu wobec mediów. Uświadomiono uczestnikom, iż powinni dokonywać przemyślanych decyzji dotyczących form spędzania wolnego czasu, oraz czasu spędzanego przed ekranem telewizora, telefonu komórkowego czy komputera. Identyfikacja z fikcyjnymi bohaterami pozwoliła na przebycie jedynie w wyobraźni wydarzeń, które mogą stać się istotnym stopniem w ich rozwoju intelektualnym i społecznym. Na zajęciach dzieci poznały alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, zostały zmotywowane do rozwoju swoich talentów i zainteresowań, a także poznały znaczenie mediów i zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z nich.
„Emocje na start” ten program zrealizowany był w klasie 4 i 5. Głównym celem programu było budowanie pozytywnego obrazu siebie i innych oraz nauka nawiązywania właściwych relacji interpersonalnych. Tematyka uczuć, a dokładniej nazwanie i przyzwolenie na ich przeżywanie zajmuje znaczną część programu, gdyż ma to ogromne znaczenie dla rozwoju samoświadomości młodzieży.
Umiejętne wyrażanie swoich uczuć buduje właściwe relacje międzyludzkie. Natomiast konflikty, które często zdarzają się między osobami mogą wynikać z nieumiejętnego nazywania uczuć i braku właściwej reakcji w chwili wystąpienia emocji, zwłaszcza tych trudnych. Osoby biorące udział w programie uczyli się rozwiązywać konflikty między rówieśnikami bez używania agresji słownej. Kluczem do tego jest opanowanie zasad dobrej komunikacji. Składa się to na budowanie zdrowych relacji w grupie oraz zawiązywanie i utrzymanie trwałych przyjaźni.
Na zajęciach uczniowie brali aktywny udział, chętnie zgłaszali się do proponowanych zadań.
„ Debata” uczestnikami tego warsztatu byli uczniowie klasy 6 i 7. Program z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, przeznaczony jest dla młodzieży szkół podstawowych. Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.
Główne cele programu Debata to: zmniejszenie tendencji do zachowań alkoholowych generowanych przez młodzież; promowanie postaw trzeźwości i kształtowanie umiejętności zdrowego stylu życia. W trakcie zajęć pojawiły się elementy mini wykładu wprowadzającego w temat oraz dostarczano rzetelnej wiedzy związanej z piciem alkoholu i innymi zachowaniami destrukcyjnymi. Podczas zajęć dominowały aktywne formy pracy: drama, autorefleksja, wymiana doświadczeń, burza mózgów. W trakcie każdej części programu prowadzone były ćwiczenia aktywizujące w formie dialogu z całą grupą lub pojedynczymi osobami. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach.
J. Ciuła