Konkurs dla uczniów klas IV-VIII

Z ekologią na każdym przedmiocie w szkole i w terenie.

Badanie  jakości  powietrza,  poprzez  określenie  czystości  powierzchni  śniegu i wody powstałej po jego stopieniu.

W ramach konkursu należy wykonać ogólną ocenę stanu czystości powietrza poprzez analizę czystości śniegu. W tym celu należy wykonać wstępną analizę wizualną stopnia czystości powierzchni śniegu a następnie zebrać do pojemnika niewielką jego ilość. Po stopieniu śniegu, powstałą wodę należy przefiltrować przez np.: białą bibułę filtracyjną, chusteczkę higieniczną lub watę ułożoną na sitku. Po przefiltrowaniu całej wody oceniamy czystość filtru przez który przefiltrowano wodę. Wyciągamy wnioski zarówno z oceny stanu czystości powierzchni śniegu i czystości filtra. Otrzymane wnioski należy również zestawić z miejscem pobrania próbek śniegu, stanem czystości powietrza i ogrzewaniem budynków. Warto zwrócić uwagę na to czy powinno się jeść śniegu, nawet ten śnieżnobiały i wyglądającego na „czysty”.

Konieczna dokumentacja:
- zdjęcia w terenie i z przebiegu filtracji wody,
- zdjęcia wykorzystanego filtru,
- tekst w dokumencie tekstowym – maksymalnie 1 strona (odt. doc. docx. lub pdf.).

Prace wysyłamy do 15 marca na adres e-mail: ecology@10g.pl