MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

W piątek, 19 listopada nasza szkoła obchodziła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie było zorganizowane z okazji przypadającej w sobotę rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

„W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.”

W ramach tego dnia zarówno uczniowie jak i pracownicy szkoły ubrani byli na niebiesko. Przedszkolaki oraz starsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na ten dzień przez swoich wychowawców. Wszystkim dzieciom zostały przybliżone Prawa Dziecka oraz ich wielka ranga. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne, przedstawiające dzieci, które mają takie sama prawa, jak i one. Uczniowie klas 1-3 poprzez film animowany „Czym są prawa dziecka” wiedzą, czym jest Konwencja o Prawach Dziecka oraz że fundamentalne prawa człowieka dotyczą każdego, a zatem i ich samych. Uczniowie klasy 2 oraz przedszkolaki z klasy „0” nagrali piosenkę o prawach dziecka, którą wysłuchać można poniżej. Wychowawcy klas 4-8 w formie zabawy, przeprowadzili zajęcia, które z pewnością przyczynią się do znajomości ich praw w każdej dziedzinie życia. Wykonano również gazetkę ścienną dotyczącą Konwencji o Prawach Dziecka.

Ten dzień miał wielkie znaczenie dla uczniów naszej szkoły. Dzięki niemu uświadomili sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są jeszcze młodzi trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie.

VIDEO KL.0

VIDEO KL.2