SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

W listopadzie odbyły się dwa spotkania z dietetykiem, w których uczestniczyły klasy: IV do VIII.  Pani Dietetyk w ciekawy sposób przedstawiła nam zagadnienia związane z prawidłowym odżywianiem i zdrowym trybem życia. Dowiedzieliśmy się co to jest nadwaga, niedowaga i jak można obliczyć prawidłową masę ciała.  Zapoznaliśmy się z Piramidą Zdrowego Żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży od 4 do 18 roku życia, a następnie układaliśmy jadłospis na cały dzień. Pani Dietetyk zwróciła uwagę na to, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie i że należy pamiętać o regularności posiłków. Uświadomiła nam, dlaczego musimy ograniczyć cukier i wskazała produkty, które mogą zastąpić słodycze. Istotnym punktem prelekcji były napoje energetyzujące, które w obecnych czasach są bardzo popularną używką wśród dorosłych, młodzieży oraz niestety dzieci. NE w swoim składzie zawierają  bardzo dużą ilość sztucznych dodatków, cukru oraz kofeiny, guarany i innych o podobnym działaniu jak kofeina, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Duża zawartość kofeiny stwarza możliwość jej przedawkowania, co może powodować: pobudliwość, bezsenność, zawroty i bóle głowy, problemy żołądkowe. Według WHO nadmierne spożycie kofeiny może wiązać się także z zaburzeniami umysłowymi i zaburzeniami w zachowaniu. Dlatego napoje energetyzujące, chociaż są łatwo dostępne, to mogą być spożywane wyłącznie przez osoby dorosłe.