W obliczu coraz bardziej palących problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, edukacja ekologiczna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu świadomości społecznej. Dzieci jako przyszłe pokolenie liderów i obrońców planety, potrzebują inspiracji i wiedzy, aby stać się skutecznymi obrońcami przyrody. Jednym z kreatywnych sposobów na przekazanie tego przesłania jest odgrywanie scenek teatralnych, które angażują zarówno uczestników, jak i widzów.

W Dniu Ziemi obchodzonym w naszym kraju 22 kwietnia szczególnie zwracamy uwagę na problemy naszej planety i sposoby jej ochrony. Z tej okazji nasi uczniowie z klas 6 i 7 zaprezentowali społeczności szkolnej przedstawienie pt: „Jaki z tego pożytek?”, w którym wcielili się w różne role, od roślin po zwierzęta lasu, zwracając uwagę na piękno otaczającej przyrody, a także nieodpowiedzialne zachowania ludzi, przynoszące jej szkodę. Uświadomili nam, że człowiek stanowi jedynie cząstkę życia toczącego się na Ziemi, a nie jego siłę nadrzędną. Udział w przedstawieniu był nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim okazją uczenia się empatii, współpracy i odpowiedzialności za planetę, byśmy mogli tworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich istot żyjących na Ziemi.

J. Kłodnicka