Spotkanie z Podróżnikiem

13 czerwca nasza szkoła gościła znanego podróżnika, pana Samuela Kempskiego, który podzielił się swoimi wrażeniami z niezwykłej podróży do Egiptu, jednego z najstarszych i najbardziej fascynujących krajów świata. Rozpoczął swoją prezentację od krótkiego wprowadzenia do historii i geografii Egiptu. Opowiadał m.in. o Kairze – tętniącej życiem stolicy Egiptu, jego zabytkach, o wizycie w Gizie, gdzie można podziwiać Wielkie Piramidy i Sfinksa. Opowiedział o faraonach i egipskich wierzeniach, sposobach mumifikowania zwłok, Dolinie Królów. Zobaczyliśmy film z Miasta Śmieci, zamieszkiwanego przez tamtejszych chrześcijan, o którym mało kto słyszał. Podróżnik przedstawił też środowisko przyrodnicze, religie, kultury, tradycje oraz kuchnie tego kraju. Uczestnicy dowiedzieli się też czym jest Nil dla Egipcjan i jak ich życie zależne jest od tej rzeki. Prezentacja była bogato ilustrowana zdjęciami i eksponatami z podróży, co pozwoliło lepiej wyobrazić sobie miejsca, które zwiedzał pan Samuel. Pokazał uczniom prawdziwy papirus i omówił sposób jego powstawania. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość przymierzyć typowe regionalne stroje dla dziewczyn i chłopców. Spotkanie z podróżnikiem było świetną okazją, by poszerzyć swoją wiedzę z o Egipcie, jak również zachęciło nas do odkrywania świata i poszukiwania nowych doświadczeń. Takie wydarzenia są doskonałą okazją do nauki poprzez bezpośredni kontakt z pasjonatami podróży i poznawania różnych kultur.